Pred dvomi rokmi v lete som si konečne splnil sen a kúpil skladací bicykel. Hneď sme na ňom boli na výlete po pobreži Poľska a odvtedy sa z neho stal náš hlavný mestský dopravný prostriedok. Prečo je taký super?
Chalani už boli väčší – už sme ich všetkých nezmestili na Rustyho – ale stále nie dosť starí, aby šli samostatne na bicykloch, prípadne dlhšie šlapali do kopca. A tak, keď sme rozmýšľali kam pôjdeme na dovolenku v lete 2022, rozhodli sme sa pre cyklocestičku po pobreží na severe Poľska. Ide tam eurovelo 10 a eurovelo 13, čo spĺňa…
Keď sme si vymysleli, že chceme prejsť 800km dlhú trasu SNP s tromi malými deťmi (6r, 4r, 2r), bolo nám jasné, že sa to nedá spraviť s batohmi na chrbtoch. Najmladší Stanko by toho veľa neprešiel a potreboval aj spávať a celkovo sme mali príliš veľa vecí na odnesenie. Keďže sme predtým veľa pocestovali na bicykli s deťmi, mali sme skúsenosť s vozíkom za bicykel a prirodzene nás napadlo, že by sme teda mohli ťahať nejaký vozík za nami aj po horách. Boli sme prekvapení, že vozíkov na turistiku (hiking trailer) neexistuje veľa a žiadny z nich nám plne nevyhovoval (malé kolieska, nemožnosť odviezť dieťa, časť váhy nákladu má človek aj tak na ramenách, cena …). Bežná karička, alebo fúrik tiež nevyhovovali, tak sme sa nakoniec rozhodli, že si navrhneme a zostrojíme vozík presne podľa našich predstáv.
Pokračovanie podcastov „Rozhovory z našej obývačky“.
Bola u nás Viktorka a spolu sme si pozerali cestovateľské kartičky. Viktorka má kopec zážitkov a vie o nich super rozprávať – toto je o jej najzaujímavejšej práci v zahraničí: zháňanie ovcí na Islande
Prezentácie a diskusie po filme nás vždy bavili, ale akosi sme si ich nikdy nenahrali a bolo to len pre tých pár prítomných… až teraz máme záznam diskusie z posledného premietania na Cestou Necestou v BA, kde s nami urobila super rozhovor Hacka z OverlandVAN (mimochodom – prijíma ponuky na moderovanie ;)).
Pár faktov o našej ceste s karičkami cez Slovensko:
836km a 23755 výškových metrov (podľa GPS – Strava)
59dní šlapania (70 dní celkovo)
14km a 400m priemerne za deň kráčania (najviac za deň sme dali 22.2km do Čičmian a 829m na Čergov)
najvyššie sme boli na Kráľovej Holi (1946m)
16 dní sa aspoň časť dňa s nami niekto prešiel (kameraman, kamoši)
vynechali sme 15% cesty SNP – veľkú časť nízkych Tatier (Priehyba-Donovaly), Veľkú Fatru (Donovaly-Malý Šturec), časť Kremnických vrchov (Malý Šturec-Tunel)
prešli sme 77.5% červenej značky (iný výstup na Kráľovu hoľu, preskočená časť NT, Veľkej Fatry a Kremnických vrchov, Vápenná, Záruby, Vápeč, Strážov)
z 69 nocí sme spali 39 nocí vonku v stane, 6x sme za ubytko platili, 8 nocí sme spali u ľudí, ktorých sme predtým nepoznali
najvyššie sme spali pri Chate pod Kráľovou hoľou (1451m)
najnižšia teplota cca 4°C nadránom a najvyššia cca 34°C počas dňa
12x sme zmokli (že sme počas dňa vyťahovali pršiplášte)
3 deti (6r.,4r.,2r.), 2ja rodičia, 2 karičky
1 defekt
3 krát zváranie vozíkov, 2x oprava bŕzd (kotúče+platničky a odvzdušnenie)
schudnutých 6kg (Janči) a 4kg (Evit)
80kg nákladu (odhad – vozíky+veci, bez sediacich detí)
väčšina večerov v stane bola s ohňom
1x sme videli východ slnka
množstvo nádherných miest, neskutočne veľa nápomocných a úžasných ľudí
19. mája 2021 sme vyrazili na cestu hrdinov SNP – najdlhšiu turistickú trasu krížom cez Slovensko. Je to červená značka z Dukly až na Devín (my sme nakoniec niektoré časti vynechali a šli Dukla – Nízke Tatry-Prehyba a potom Devín – Banská Bystrica).
Keďže ísť s tromi detmi (Janko 6r., Kolomanko 4r. a Stanko 2r.) a odniesť všetku batožinu v batohoch by nebolo reálne, vyrobili sme si na to turistické vozíky.
Evka písala z cesty pravidelne zápisky na Facebook a Instagram) – tu sú pekne pokope s obrázkami, linkami na Strava aktivity a poporiadku :)
Buďme úprimní… turistika s malými deťmi je hrdinský výkon aj keď chcete vyjsť iba na kopec za domom. My sme si povedali, že už keď to má byť hrdinstvo, poďme si ho dať rovno celé – z Dukly až na Devín. Naše deti toho ešte veľa neodnesú (2,4,6 r.), a keďže okrem ich batožiny musíme odniesť z veľkej časti aj ich…pomôžu nám karičky!
Či už priamo v teréne, či pri prezeraní fotiek a či na prezentáciách – stále sa stretávame s údivom, že sme tak veľa bosí.
Práve preto sme si pripravili tento krátky článok, kde vám predstavíme aj našu druhú stránku – tú bosonohú. To,ako sme sa k bosej chôdzi dostali (blog), tu už spísané máme. Tento článok bude takým úvodom do bosej chôdze, a že bosá chôdza nie je to isté ako chôdza naboso.